Genel Bilgiler - Dalış

Dalış Kursları – Genel Bilgiler

Sportif dalışa merak duyan, nereden başlasam diye düşünen tüm insanlar için bu kursları planladık. Birçok kişi için dalış sadece uzaktan imrenilerek bakılan bir spor olarak kalmaktadır. Öncelikle insanların aklını kurcalayan bir takım soru ve yanlış bilgilere açıklık getirmek gerektiğini düşünüyoruz.

* Kimler dalabilir ?
Aslında bu sorunun cevabı çok açık, 14 yaşından büyük, nefes almayı becerebilen, sağlıklı (veya doktor raporuyla dalış yapmasına engel teşkil etmeyecek şekilde özürlü kişiler) ve dalış sporuna ilgi duyan her kişi dalış yapmaya adaydır.

* Çok iyi bir yüzücü değilim, dalabilir miyim ?
Tabiî ki yüzmeyi yeterli düzeyde bilmek dalış sporuna başlamak için bir gerekliliktir. Ama dalış yapmak isteyen kimsenin mükemmel bir yüzücü olması gibi bir zorunluluk yoktur. Yüzmenin ardında yatan mantık suyun yüzeyinde kalmak ve bunu sağlamak için hareket etmek, dalış sporunun ardında yatan mantık ise suya batıp mümkün olduğunca az hareket etmek ve su üzerinde yardım almaksızın durabilmektir.

* Dalgıçlar bizim soluduğum havayı mı solurlar ?
Sportif dalış yapan kişiler hepimizin soluduğu havayı solurlar, düşünülenin aksine soludukları ne tehlikeli gaz karışımları, ne de saf oksijendir. Sadece sıkıştırılmış ve nemi alınmış havadır.

* En çok kaç metreye dalınır ?
Sportif dalış yapan kişiler için mutlak limit 42 metredir. Bunun anlamı her dalışta 42 Mt. derinliğe inilmesi değil, dalınabilecek en büyük derinliğin 42 Mt olmasıdır. Yapılacak dalışlar kişilerin sertifikalarının limitleri ve dalış tecrübelerine bağlantılı olarak en fazla bu limit aşılmadan yapılabilir. Başlangıç eğitimi sonunda dalınacak maksimum derinlik 18 metredir.

* Hava tüpü ne kadar dayanır ?
Kullanılan hava tüpleri için bir dayanma süresi yoktur. Aynı doluluktaki tüpü kimi dalgıç 45 dakikada kimi dalgıç ise 1 saat 20 dakikada tüketebilir. Bu zamanla ve deneyimin artmasıyla edinilecek bir beceridir.

—————————————————————
Dalış çekinceleri olarak ta adlandırabileceğimiz bu sorulara daha yüzlercesini ekleyebilirsiniz. Önemli olan sizin kendinizi dalışa hazır hissetmeniz ve dalış kurallarına uymanızdır. Sportif amaçlı dalış sokakta yürümekten daha fazla tehlikeli değildir. Bu bilinçle artık hayallerinizde yaşattığınız bu dünyaya ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Unutmamanız gereken ikinci kuralda çok iyi eğitim almış olmanızdır. Çünkü dalışta yaşayacağınız problemler sizlerin bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır.

Please publish modules in offcanvas position.