Ortam basıncı düştükçe,oksijenin kısmi basıncı tek başına tüketimden daha hızlı bir şekilde düşer. Çıkışın son bölümünde basınç azalmasının oransal hızı en üst seviyeye çıkarken aniden bilinç kaybı meydana gelir. Bu olaya sığ su bayılması adı verilir.
Hiperventilasyonu kullanmayı tercih eden nefesli dalıcılar genellikle kendi güvenlik limitlerini tahmin etmek için genel bir deney yapmaya çalışacaklardır.

 

Dalışta uluslararası bir işaret dili kullanılır.Bu dil sayesinde dalıcılar sualtında birbiri ile hayati konularda iletişim kurabilmektedir. En çok kullanılan işaretler ise her şeyin yolunda olup olmadığı, tüpte kalan hava miktarı, gidilecek yön, sualtında önemli bir şeyi göstermek gibi ihtiyaçlar rahatlıkla ifade edilebilir.

Tek Başına Dalış Yok

TEK NEFESLE NE KADAR MESAFE ALABİLİRSENİZ, DALIŞ EŞİNİZDEN O KADAR MESAFEDE OLABİLİRSİNİZ.

Sualtında tek başına dalış yoktur, eşli (buddy) sistemi ile dalış yapılır ve dalış emniyeti için son derecede gereklidir. Dalış eşi uygulaması hayati önem taşımasına rağmen çoğu kez ciddiye alınmayıp ihlal edildiği de bir gerçektir. İyi bir eğitim aldıysanız dalış eşinizle birlikte ve ona uygun mesafeden paralel hareketlerle dalışı tamamlamanız gerektiğini hem biliyor hem de uyguluyor olmalısınız. Bazen dalışa yeni başlayan balıkadam dalışa yeni başlamış olmaktan duyduğu heyecanı yaşarken bir dalış eşi olduğunu unutabilir, bazen da çok deneyimli olmanın verdiği rahatlıkla dalış eşi yokmuş gibi davranır.
 
Dalış eğitmeni ve liderlerinin seviyesinden aşağıda dalış yapılmaz. Dalış liderinin önden gitmesi ve diğer balıkadamın onu takip etmesi alternatif olabilir. Böylece lideri takip etme kolaylığı oluşur ancak bu kez de liderin belli sıklıkta dönüp dalış eşinin kendisini takip ediyor olduğunu görmesi gerekir.
 
Unutmayalım. Önce güvenlik!

Body Check
 
Her dalış öncesi dalış partnerinizle Buddy-check prosedürlerini mutlaka birlikte gözden geçirmelisiniz.
 
Eş kontrolünde birinci amaç, dalıcıların birbirlerinin malzemelerini kullanmasını ve özelliklerini öğrenmesini sağlamak (Eğer kullanmak zorunda kalırlarsa.), ikinci amaç ise gözden kaçmış veya yanlış giyilmiş/takılmış bir şey olup olmadığını kontrol etmektir.
 
Buddy check’te (Eş kontrolü) bakılması ve kontrol edilmesi gereken noktalar:

• Tüm donanımın tam olduğunu ve düzgün giyildiğini kontrol edin,
• Tüpün vanasının yeterli kadar açık olduğunu kontrol edin,
• Regülatörün işlevlerini nefes alarak kontrol edin,
• Basınç ve derinlik göstergelerini kontrol edin,
• BCD’nin tüp bağlantısını kontrol edin
• BCD’ye bağlı olan direkt besleme borusunun bağlı ve çalışır olduğunu kontrol edin,
• BCD’nin doldurma ve boşaltma valflarının yerlerini ve sayılarını kontrol edin,
• Ağırlık kemerinin pozisyonunu ve çabuk çıkarılışını kontrol edin,
• Scuba donanımının çabuk çıkarılışını, pozisyonunu ve çalışmasını kontrol edin,
• Malzemelerin pozisyonlarını ve varsa alternatif hava kaynağını kontrol edin,
• Yüzerliğin doğru ayarlanmış olduğunu kontrol edin.

 

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır.

Please publish modules in offcanvas position.